Warszawa, 12 października 1928 r.
Przegląd handlowy poświęcony sprawom handlu, przemysłu i finansom
Organ Centrali Związku Kupców
Redakcja i administracja: Warszawa, ul. Senatorska 22.
tel. 139-27. 510-90.
Treść numeru
Finansowa i gospodarcza sytuacja Polski.
Zjazd Eksporterów Pierza i Puchu.
Tydzień Handlowy.
Zanik wolnego handlu a wzrost etatyzmu w Polsce.
Pertraktacje kupiectwa branży naftowej z kartelem naftowym.
Termin płatności zaliczki na podatek przemysłowy od obrotu.
(…)
We wtorek, dnia 9 b. m., w lokalu Centrali Zw. Kupców w Warszawie odbył się zjazd eksporterów i kupców pierza i puchu. Zjazd został licznie obesłany przez wszystkie dzielnice Rzplitej Polskiej, poczynając od Brodów, a kończąc na Poznaniu. Zjazd zagaił dyrektor C. Z. K. p. inż. M. Zajdenman, udzielając głosu p. prezesowi C. Z. K. b. senatorowi A. Truskierowi.
P. prezes Truskier wygłosił dłuższe przemówienie, w którem wyraził zadowolenie z powodu zebrania się delegatów kupiectwa tej branży w lokalu C. Z. K., organizacji, liczącej już 25 lat zasług na polu obrony interesów zawodowych kupiectwa żydowskiego.
(…)
Na wniosek p. prezesa A. Truskiera, obrano p. Gelbwaksa z Bielska na przewodniczącego zjazdu, a na asesorów pp.: Grynberga i Apfelbauma z Warszawy, Topielą z Jędrzejewa i H. Fenerringa . z Brodów, poczem zatwierdzono porządek dzienny.
(…)
P. R. Ch. Topiel z Jędrzejowa złożył w imieniu zjazdu podziękowanie Zjazdowi C. Z. K. w osobie jej prezesa b. senatora fl. Truskiera oraz drowi L. Garfunklowi za trudy, poniesione przy pracy organizacyjnej dookoła zjazdu, potępiając tych, którzy po nieudanej próbie zagarnięcia całego eksportu, utworzyli konkurencyjny związek w Krakowie. Mówca wypowiada się za utworzeniem Zrzeszenia Eksporterów Pierza i Puchu przy C. Z. K. w Warszawie, gdyż w stolicy współpraca z rządem będzie łatwiejsza, niż w Krakowie. Mówca wyraził nadzieję, że, po utworzeniu odrębnej organizacji przy C. Z. K. w Warszawie członkowie organizacji krakowskiej złoża swój akces do Zrzeszenia.
(…)
P. Topiel z Jędrzejowa zgłosił wniosek w sprawie mianowania p. dr. L. Garfunkla dyrektorem, nowego Zrzeszenia.
Wszystkie powyższe wnioski zostały jednomyślnie uchwalone poczem dokonano wyboru Zarządu, w skład którego weszli pp:
I. L. Grynberg (Warszawa)
I. Profesorski (Łodź)
D. Ehrenreich (Chmielnik)
Ch. Topiel (Jędrzejów)
A. Getynger (Mielec)
Henryk Fenerring (Brody)
(…)
Na tem obrady zjazdu zostały zamknięte.
Źródło:
Przegląd handlowy poświęcony sprawom handlu, przemysłu i finansom. Organ Centrali Związku Kupców - Warszawa, 12 października 1928 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz