wtorek, 2 kwietnia 2019

Do Szczekocin

(...)
Podczas II wojny światowej, w dniu 3 września 1939 r. Szczekociny zajęły wojska niemieckie. Niemcy od razu podpalili większość żydowskiej zabudowy miasta, a następnie zmusili ludność żydowską do porządkowania zgliszcz. Dochodziło do licznych przypadków pobicia i prześladowania antysemickiego.
Prawdopodobnie jesienią 1940 r. władze niemieckie nakazały utworzenie w Szczekocinach getta. Objęło ono swoim obszarem dzisiejszą ulicę ks. Ściegiennego, a także części ulic Krakowskiej i Wesołej. Na tym małym obszarze zgromadzono około 1700 Żydów. Po jakimś czasie dołączyła do nich grupa Żydów przesiedlonych z Jędrzejowa, a 10 lipca 1940 r. wysiedlono grupę Żydów do getta we Włoszczowej.
20 września 1942 r. Niemcy przeprowadzili akcję likwidacji getta w Szczekocinach. Wszystkich Żydów wyprowadzono na stację kolejową w Sędziszowie, skąd przewieziono ich do obozu selekcyjnego w Skarżysku-Kamiennej, a następnie do ośrodka zagłady Żydów w Treblince.

W latach 1944-1945 w Szczekocinach funkcjonował obóz pracy przymusowej dla Żydów. Na jego terenie doszło do licznych egzekucji Żydów. Do likwidacji obozu doszło w styczniu 1945 r.
(...)

Źródło:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz