niedziela, 3 stycznia 2021

Wystawa Ruchoma Prób i Wzorów Przemysłu Krajowego

 


(…)
W roku 1910 została w Warszawie zorganizowana Wystawa Ruchoma Prób i Wzorów Przemysłu Krajowego, mająca na celu szerzenie wśród społeczeństwa polskiego idei samowystarczalności gospodarczej.
Wystawa ta w ciągu swej pracy od 1910 do 1914 r. odwiedziła prawie wszystkie większe miejscowości b. Kongresówki, urządzając przeszło 100 wystaw. (…)
Odrodzona Polska odziedziczyła po czasach niewoli cały szereg grzechów. Jednym z nich to nieznajomość ze strony społeczeństwa całokształtu własnego życia gospodarczego. Handel i przemysł w dalszym ciągu, jak przed wojną, zaopatrują się w towary przez Berlin i Wiedeń, pomimo że te same produkty wytwarzamy w kraju. Tak się dzieje, ponieważ niestety dawne dzielnice jeszcze dotychczas wzajemnie dobrze nie poznały się. Drugim grzechem jest bezmyślne hołdowanie zasadzie, że co zagraniczne, to lepsze. Kupujemy nieraz tandetę obcą za drogie pieniądze, mając tańsze i lepsze wyroby krajowe. To też często przemysłowiec zmuszony jest dawać swym towarom etykietę obcą lub kupuje prawo używania marki zagranicznej, aby tylko znaleźć możność zbytu swych wyrobów.
(…)
W roku 1924/5 reakcja przeciw takiemu stanowi rzeczy wywołała powstanie organizacyj, mających na celu popieranie wytwórczości krajowej i doprowadziła do wznowienia działalności Wystawy Ruchomej.
(…) Wystawa urządziła 90 postojów, które łącznie z przedwojennemi zwiedziło przeszło 2.000.000 osób ze wszystkich sfer społeczeństwa. (…) ilośc zwiedzających dosięga od 30 do 120% ludności danego miasta. Są więc nieraz takie ośrodki, gdzie tylko starcy i dzieci nie byli na Wystawie.

(…)

Wystawa Powiatowa w Jędrzejowie trwać będzie od 6 do 9 lutego r. b. [1930] w Gmachu Straży Ogniowej.
Dla zorganizowania jej zawiązał się Komitet Powiatowy Wystawy (…)
Do Prezydjów Sekcyj weszli:
S. Przemysłowa: pp. I. Ickowicz i I. Szpilberg
S. Rzemieślnicza: pp. (…) S. Pelman (…)
S. Spółdzielcza: pp. (…), I. Giberman
S. Kupiecka: pp. (…), D. Zelcer
(…)
Wystawa w Jędrzejowie została otwarta w dn. 6 b.m. o godzinie 12-ej w południe przez p. starostę Białego przy dźwiękach Hymnu Narodowego, odegranego przez orkiestrę Straży Ogniowej. (…)
Wystawa przedstawia się dobrze. Podkreślić należy wybitniejszy udział stolarzy (…).
(…)

List Pochwalny:
S. Pelman - Zakład Stolarski w Jędrzejowie - za solidnie i estetycznie wykonane wyroby stolarskie.
(…)
H. Pleszewski - Zakład Krawiecki w Jędrzejowie - za solidnie wykonane prace krawieckie.
J. Śledzik - Zakład Krawiecki w Jędrzejowie - za dobrze wykonaną robotę krawiecką.

(…)
Podziękowanie:
Rubinek - Wytwórnia Wyrobów Skórzanych w Jędrzejowie - za wyrób pasów przepuklinowych.

Wystawa cieszy się znaczną frekwencją. Trzeba podkreślić specjalnie obywatelskie stanowisko Straży Ogniowej, która nie tylko ofiarowała bezinteresownie lokal lecz urządza codziennie koncerty swej orkiestry.
(…)


Źródło:

Wiadomości Wystawowe Wystawy Okręgowej Przemysłu Krajowego w Kielcach - Kielce, 7 lutego 1930

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz